Hírek,  Mindennapok

XIV. Leo pápa új korszakot hirdet a katolikus egyházban

A halál fájdalmát követően egy új kezdet öröme érkezett el, amikor a májusi nap melegen ragyogott Róma fölött, és zúgás hallatszott Szent Péter tér környékén. Az emberek meglepetten néztek egymásra, majd a telefonjaikra, mielőtt futásnak eredtek a szűk utcácskákon, amelyek a Vatikánhoz vezettek. „Fehér füst, azt mondják, fehér füst!” kiabálták egymásnak. Mire a térre érkeztek, a fehér füst még mindig ott lebegett az Apostoli Palota bal oldalán, ahol 133 bíboros zárt ajtók mögött szavazott az új katolikus egyházfő megválasztására. Ahogy a napfény átsütött a Szent Péter-bazilika apostolainak szobrain, a harangok örömteli hangon zúgtak a téren. Fiatalok és idősebbek kanyarogtak a tömegben, nők egy csoportja pedig kézen fogva próbálta kikerülni az újságírókat és kamerákat. Kevesebb mint három héttel ezelőtt Ferenc pápa áldását adta a téren összegyűlt tömegre, és az ő emléke még mindig ott lebegett a levegőben; szinte mindenki, aki megosztotta a benyomásait, említette Ferencet, és hangsúlyozta, hogy az új pápának követnie kellene a példáját.

„Egyenesen Amerikából érkeztünk ma,” mondta egy Amanda nevű nő a BBC-nek. „Áldásként érezzük. Mi ezért jöttünk ide, és most itt van.” „Isteninek tűnik az időzítés!” viccelődött. Két stílusos fiatal nő azt mondta, hogy „majdnem sírnak”. „Történelmi pillanat, ez őrület,” tette hozzá az egyik, remélve, hogy a következő pápa „legalább olyan jó lesz, mint az előző.” Ez a gondolat sokakban megfogalmazódott abban az utolsó pillanatban, mielőtt bejelentették Leo XIV. pápát. „Nekünk mindegy, honnan jön, amíg Ferenc nyomdokaiba lép, és egységet teremt mindannyiunk számára, katolikusok számára,” mondta egy francia nő, miközben öt gyermekét terelte a tér elejéhez.

Amikor Dominique Mamberti, a protodeákon, aki a híres „Habemus Papam” bejelentést hivatott elmondani, megjelent a balkonon, a Szent Péter tér zsúfolásig megtelt. Csend lett, amikor Robert Francis Prevost nevét kihirdették. Azok, akik ismerik a katolikus egyház belső ügyeit, már korán felfedezhették a Chicagóban született 69 éves bíborost, aki hosszú éveken át misszionáriusként dolgozott Peruban, mielőtt ott püspökké nevezték ki. Azonban a téren sokan meglepetten néztek egymásra, és a telefonhálózat hiánya miatt nem tudták az interneten keresztül megnézni, ki ő; így a legtöbb ember első benyomása Leo XIV-ről az volt, ahogyan bemutatkozott a díszes balkonról. Láthatóan meghatódva, fehér és piros miseruhában, magabiztos, bár enyhén akcentussal beszélő olaszul, egy hosszabb beszédet olvasott fel, mint amit Ferenc pápa 2013-ban mondott.

„Ez a békés köszöntés minden szívhez és családhoz eljusson… és az egész világon élő emberekhez. Legyen veletek a béke,” kezdte az új pápa, ahogy a tér elcsendesedett. Beszéde alatt sokszor tapsolt a közönség, különösen, amikor a „béke” szót említette, amit kilenc alkalommal ismételt meg, és emlékezett az elhunyt Ferenc pápára is. Egy spanyol nyelvű rész, ahol Leo XIV felidézte perui éveit, szintén tapsot kapott a dél-amerikai közönség különböző csoportjaitól. Hangsúlyozta az egység fontosságát, és a beszéd végén arra kérte az embereket, hogy imádkozzanak együtt. Amikor megkezdte az „Üdvözlégy Mária” imádságot, a térben mély zúgás keletkezett, ahogy az emberek követték őt, sokan a saját nyelvükön imádkoztak.

Ahogy a tömeg lassan elindult a térről, egy fiatal pár szorosan ölelkezett. „Még mindig libabőrös vagyok,” mondta Carla, aki Barcelonából érkezett. „Az energia ragályos, csodálatos – ez az első alkalom itt, és számomra ez 100%-ban szürreális,” tette hozzá Juan, aki Ecuadorból érkezett és soha nem járt még a Vatikánban. Amikor megkérdezték, milyen reményei vannak Leo XIV-gyel kapcsolatban, azt válaszolta: „Hogy a Szent Lélek vezesse őt. Remélem, ez azt jelenti, hogy mindannyian egyesülhetünk a jövőben.”

Gemma, aki Róma lakója, elmondta, hogy még a nevét sem hallotta Robert Prevostnak, amíg az Instagramon nem találkozott vele. „A tér reakciója nem volt túl lelkes,” tette hozzá barátja, Marco. „Ha olasz lett volna, mindenki megőrült volna.” „De gyönyörű este volt, csodálatos alkalom,” mondta Gemma. „Ez volt az első konklávém. És ez az új pápa még csak 69 éves, szóval ki tudja, mikor lesz a következő.” A tér kiürült, a Vatikán körüli éttermek megteltek zarándokokkal, egyházi méltóságokkal és turistákkal. A párok az utolsó szelfiket készítették el a bazilika előtt. Az Apostoli Palotában, amelyet most már megnyitottak, Robert Prevost egy pillanatra magánimádságot tartott, majd először lépett be a Sixtus-kápolnába Leo XIV-ként, a 267. pápaként. Észak-Írország katolikus közössége is reagált a hírre, hogy új pápa érkezett, és a salfordi római katolikus püspök üdvözölte az Egyesült Államok első pápájának megválasztását. A hagyomány szerint az újonnan megválasztott pápáknak meg kell változtatniuk a nevüket. Leo XIV testvére, Louis szerint semmi sem lesz ugyanolyan az ő kinevezése után. Robert Prevost sok peruvi számára büszkeség forrása, akik úgy vélik, hogy ő az ő országukat képviseli.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/ckgrwy5pyyjo