
Xi és Putyin: Barátság a távolságtartás jegyében
Xi Jinping, Kína elnöke és Vlagyimir Putyin, Oroszország vezetője úgy tűnik, hogy a legjobb barátok. Xi a győzelem napi parádén a Vörös téren Putyin mellett foglalt helyet, ezzel jelezve, hogy Kína szilárd szövetségese Oroszországnak. Az esemény előtt Xi „törhetetlennek” nevezte a két ország közötti kapcsolatot, és hangsúlyozta, hogy Oroszországnak és Kínának „acélbarátoknak” kell lenniük. Ez Xi 11. látogatása Oroszországban elnökként, és a két vezető eddig több mint 40 alkalommal találkozott. Putyin már bejelentette, hogy ősszel Kínába látogat, és a múltban még egy ritka nyilvános ölelést is megosztottak egymással.
Ám a látszólagos barátság mögött sokkal bonyolultabb a helyzet. Mathieu Boulegue, az Európai Politikai Elemző Központ munkatársa megjegyezte: „Sok csere folyik a két férfi között, és a hazafias együttműködés megjelenítése is jelen van. Barátok lehetnek egy oldalon, vagy együttműködhetnek, miközben más területeken versenytársakká válnak.” A kapcsolatuk sok szimbólummal és előadással van tele, de érdemes a valódi tartalomra is figyelni.
Valójában Xi Jinping nagyon óvatosan navigál a nemzetközi politikai vizeken. Oroszország fontos partner Kína számára, ugyanakkor Putyin Ukrajna ellen indított inváziója miatt az ország nemzetközi szinten egyre inkább elszigetelődött. Pekingnek ügyelnie kell arra, hogy Moszkvával való barátsága ne zárja ki más lehetséges partnereket, különösen, mivel az Egyesült Államokkal folytatott gazdasági háború közepette áll. Kína már hónapok óta próbálja megnyerni Európát, és ezt a kampányt Donald Trump elnökké választása után fokozta. Peking célja, hogy stabil alternatív globális partnerként mutatkozzon meg, szemben a Washingtonban uralkodó kiszámíthatatlan politikával.
A héten néhány jel arra utalt, hogy ezek a diplomáciai lépések működnek. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és António Costa, az Európai Tanács elnöke üzenetet váltottak kedden Xi elnökkel és Li Qiang kínai miniszterelnökkel, hogy megünnepeljék a kétoldalú kapcsolatok 50. évfordulóját. Azonban bármilyen lehetséges partnerség akadálya továbbra is Kína szoros kapcsolata Moszkvával és Oroszország gazdasági támogatása. Kína nem ítélte el „öreg barátját” az invázió miatt, hanem inkább a „válság” lezárására szólít fel.
Ha Xi Jinping túlságosan közel áll Putyinhoz, az feszültséget okozhat Európával, amely éppen barátságra vágyik. Ugyanakkor a kínai vezetőnek van egy másik fontos üzenete is. Trump kezdeti próbálkozásai, hogy véget vessen az ukrajnai háborúnak, a Putyinnal való szoros személyes kapcsolatának hangsúlyozásával indultak. Elemzők felvetették, hogy Washington próbálja meg megosztani Moszkvát és Pekinget. Xi világossá akarja tenni Trump számára, hogy ez nem lehetséges. „Együtt meg kell akadályoznunk minden olyan tervet, amely megzavarja vagy aláássa baráti és bizalmi kötelékeinket” – írta Xi egy orosz médiában megjelent aláírt cikkében.
Putyin és Xi Jinping közösen „nagyon destabilizálónak” nevezték Trump terveit a „Golden Dome” rakétavédelmi pajzsról, amely az Egyesült Államok felett lenne, és érvelték, hogy ez a világűr militarizálásához vezetne. Mindkét vezető szeretné bemutatni az alternatív világ rendjét abban a hitben, hogy az Egyesült Államok hegemóniájával szemben állnak. Ugyanakkor Xi tudatában van annak, hogy míg Kína szuperhatalom, Oroszország hatalma már korlátozott. Az Ukrajnában zajló háború gyengítette Oroszország gazdaságát és haderejét, a nyugati szankciók pedig Moszkvát sokkal inkább Kínára utalták, mint fordítva.
Boulegue megjegyezte: „Oroszországnak sokkal nagyobb szüksége van Kínára, mint fordítva.” Moszkvának „el kell fogadnia” ezt a helyzetet. Putyin talán támaszkodik barátjára a Vörös téren, miközben együtt nézik a tankok vonulását, és együttműködhetnek, amikor szükségük van egymásra. Azonban a boldog nyilatkozatok, mosolyok, kézfogások és időnkénti ölelések mögött potenciális feszültségek és nézeteltérések rejlenek, amelyek a következő években felszínre kerülhetnek.

