Gazdaság,  Hírek

Nehéz feladatok várnak Románia új elnökére a megosztott országban

Romániában a választások után új elnök került a középpontba, aki nem más, mint a 2020 óta Bukarest polgármestereként tevékenykedő Nicusor Dan. A választók egy matematikust választottak, akit sokan egyszerűen csak Nicky-ként emlegetnek. A választás eredménye jelentős politikai váltást jelez, hiszen Dan megválasztása sokak számára a régi politikai elit ellen irányuló tiltakozásként értelmezhető. Az utóbbi három évtizedben Romániát irányító politikai vezetők ellenállásának kifejeződése ez, ám Dan választása egyben a legkevésbé szélsőséges alternatíva is volt a változásra.

A második fordulós választásban Dan ellenfele George Simion, a keményvonalas nacionalista és euroszkeptikus politikus volt, aki gyakran provokatív megnyilvánulásairól ismert. Simion a választás első fordulóját 41%-kal nyerte, azonban Dan a második fordulóra felzárkózott és végül ő került ki győztesen. Politikai elemzők, mint Radu Magdin, arra mutatnak rá, hogy a választási részvételi arány jelentős növekedése is hozzájárult a változáshoz. Sok ember dühös volt és radikális változást akart, de a városi középosztály mobilizálódása is kulcsszerepet játszott, akik attól féltek, hogy a választások után Simion és követői visszafordítják az országot. A választás kimenetele egyértelmű üzenetet hordozott: „Most a félelem legyőzte a dühöt.”

A választás előtti napokban Simion támogatói színes tömegekben vonultak fel, sokan hagyományos román öltözetben és nemzeti zászlókkal. Beszélgetéseikben a hagyományos értékek és a vallás fontosságát hangsúlyozták. Számos választó Simion „Románia első” retorikájához és a jobb élet ígéretéhez vonzódott. Liliana, egy bukaresti piacon dolgozó asszony, csalódott volt az eredmények láttán, mivel úgy érezte, Dan nem alkalmas az ország vezetésére. A választások kimenetele mögött azonban több tényező is állt. Liliana úgy vélte, hogy a fiatalok a falvakban meggyőzték a szüleiket, hogy szavazzanak Danra, és ez befolyásolta a választás eredményét.

Simion kampányának előrehaladtával több hibát is elkövetett, például egy franciaországi látogatás során, amikor Macron elnököt „diktatórikus hajlamúként” jellemezte. Diana, aki eredetileg Simionra akart szavazni, de meggondolta magát, mivel a politikai diskurzusban és a nyilvános megnyilvánulásokban tapasztalt durvaságok elriasztották. A választási kampány során Simion sokszor került ellentmondásos helyzetekbe, ami végül hozzájárult a támogatottságának csökkenéséhez.

Dan győzelme nemcsak azért volt jelentős, mert ő nem Simion, hanem mert a választói támogatták azt az elképzelést, ami a jövőt Európában képzeli el. A választás utáni ünnepléseken a megválasztott elnök nevét skandálták, és sokan EU zászlókat hoztak magukkal. A fiatalok körében is érezhető volt a megkönnyebbülés, hiszen sokan kifejezték, hogy Simion győzelme esetén radikális lépésekre készültek volna, akár az ország elhagyására is. Dan kampánya során hangsúlyozta, hogy Románia jövője szorosan összefonódik az Európai Unióval, ami plusz támogatásokat és fejlődési lehetőségeket jelent.

Miközben Dan győzelme egyértelmű volt, a román politikai táj még mindig tele van kihívásokkal. Az elemzők figyelmeztetnek, hogy ez a győzelem lehet az utolsó esély a mainstream politikai osztály számára, hogy megerősítse pozícióját az „Európa megmentése, a demokrácia megmentése” jegyében. George Simion, aki mindössze 38 éves, nem tűnik el a politikai színtérről, és pártja, az AUR, továbbra is erős marad a parlamentben. A következő választásokra már most készülni kell, hiszen a politikai helyzet folyamatosan változik, és sokan attól félnek, hogy a jövőben hasonló politikai retorikával rendelkező emberek léphetnek színre.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cj3jxp72mv2o