Gazdaság,  Hírek

Miliband a globális együttműködés fontosságára figyelmeztet az energiahelyzet kapcsán

Ed Miliband, az Egyesült Királyság energiaügyi minisztere, a globális energiaellátás kockázatainak csökkentése érdekében sürgette az országok közötti együttműködést. A londoni energiaellátás biztonságáról szóló két napos csúcstalálkozó megnyitóján több mint 50 kormány képviselője, köztük az Egyesült Államok és az Európai Unió delegáltjai is részt vettek. Miliband figyelmeztetett arra, hogy az energia „fegyverré válhat”, ami a háborúk következményeire, különösen az Oroszország által indított ukrajnai invázió gázárakra gyakorolt hatására utalhatott. A résztvevők a csúcstalálkozón megvitatják az energiát érintő egyre növekvő kockázatok csökkentésének lehetőségeit, amelyek az európai és közel-keleti háborúkból, az Egyesült Államok és Kína közötti kereskedelmi háborúból, szélsőséges időjárási eseményekből, valamint a tenger alatti kábelek elleni támadásokból és kibertámadásokból erednek.

A megnyitó beszédében Miliband elismerte a fosszilis tüzelőanyagok értékét az energia mixben, azonban egyértelművé tette, hogy legalább az Egyesült Királyság számára az energia jövője alacsony szén-dioxid-kibocsátású lesz. Megjegyezte, hogy ez nem csupán a klímaváltozás elleni küzdelem érdekében szükséges, hanem az energiaellátás biztonságának elérése érdekében is. A csúcstalálkozót az Egyesült Királyság és a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) közösen szervezi. Fatih Birol, az IEA vezetője a BBC-nek nyilatkozva előre jelezte, hogy a nemzetközi szinten megnövekedett „fragmentáció” miatt az országok nem képesek kezelni az energiaellátás biztonságát fenyegető legnagyobb kockázatokat. Kiemelte, hogy a megoldás a nemzetek közötti együttműködésen keresztül valósulhat meg. Birol nem nevezett meg konkrét országokat a kapcsolatok megszakadásáért, de megjegyezte, hogy az energiaárakat különösen az ukrajnai háború és Donald Trump korábbi kereskedelmi háborúja befolyásolta.

A globális gázárak az orosz invázió után megugrottak, és jelenleg körülbelül 50%-kal magasabbak a Covid előtti szintnél. Európa a kezdeti szakaszban képes volt pótolni a gázhiányt, miután Oroszország ellen szankciókat léptettek életbe, az Egyesült Államokból vásárolt cseppfolyósított földgázzal (LNG). Azonban ez a forrás most veszélybe került, mivel a kapcsolatok az Európai Unió és Trump elnök között romlottak. Az Egyesült Államok jelenléte a csúcstalálkozón Birol szerint sikerként értékelhető. Ugyanakkor a Trump-adminisztráció erősen bírálta a globális energiafelügyeletet a tiszta energia népszerűsítése miatt, és amiért előrejelzéseik szerint a kőolaj és a gáz iránti kereslet csökken.

Sok think tank és kutató védelmébe vette az IEA álláspontját, hangsúlyozva, hogy az ügynökség a globális olajkereslet jövőjéről szóló nagyobb előrejelzésekben megbízhatóbb volt, mint a fosszilis tüzelőanyaggal foglalkozó cégek. Laurence Tubiana, az Európai Klímavédelmi Alap vezérigazgatója kiemelte, hogy az országoknak megbízható és elfogulatlan adatokat kell kapniuk az energia jövőbeli irányáról, amikor új energiaellátás-biztonsági paradigmát alakítanak ki.

Miliband a csúcstalálkozón felolvasta III. Károly király levelét is, amelyben a tiszta energia irányába történő átmenet fontosságát hangsúlyozta. Károly király kifejtette, hogy az ilyen találkozók létfontosságúak a nemzetek közötti tapasztalatcserében, különösen a globális délen és a Commonwealth országai között. Az Egyesült Királyság kormánya azt a célt tűzte ki, hogy a következő évtized végére Nagy-Britannia villamosenergia-mixének 95%-a tiszta energiaforrásokból származzon, ami jelenleg körülbelül 60%. Miliband a BBC R4 Today programjában arról beszélt, hogy ez garantálná az alacsonyabb energiaárakat 2030-ra. Az energiaátmenet már zajlik, és lehet, hogy ez az időszak egyik meghatározó jellemzője lesz, azonban az átmenet nem zökkenőmentes.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cp8kr8k28z2o