Egészség,  Hírek

Irak homokviharja légzési nehézségeket okoz sokaknak

Több mint ezer ember szenvedett légzőszervi problémáktól, miután homokvihar söpört végig Irak középső és déli területein – számoltak be erről egészségügyi tisztviselők. Muthanna tartomány egyik vezetője az AFP hírügynökségnek elmondta, hogy legalább 700 embert kezeltek „fulladásos” tünetekkel. Az online megosztott felvételeken vastag narancsszínű ködben úszó területek láthatók, a helyi média pedig áramkimaradásokra és a repülőjáratok felfüggesztésére hívta fel a figyelmet számos régióban. Irakban gyakoriak a porviharok, ám néhány szakértő úgy véli, hogy ezek a klímaváltozás miatt egyre gyakoribbá válnak.

A járókelők és a rendőrök maszkokat viseltek, hogy megvédjék magukat a porfelhőtől, míg a mentők a helyszínen segítettek azoknak, akik nehezen lélegeztek – írta az AFP. Muthanna tartomány kórházai legalább 700 „fulladásos” esetet regisztráltak, míg Najaf tartományban több mint 250 embert kezeltek kórházban, Diwaniyah tartományban pedig 322 beteget, köztük gyermekeket vittek kórházba. Dhi Qar és Basra tartományban további 530 ember számolt be légzési nehézségekről. A homokvihar narancsszínű felhőbe borította Irak déli tartományait, ami a látótávolságot egy kilométer alá csökkentette. Az illetékes hatóságok kénytelenek voltak leállítani a repülőterek működését Najaf és Basra tartományokban.

A helyi meteorológiai szolgálatok előrejelzése szerint a körülmények fokozatosan javulni fognak kedd reggelre. Irakot az ENSZ az öt legsebezhetőbb ország között tartja számon a klímaváltozás szempontjából, mivel rendszeresen szembesül homokviharokkal, tűző hőséggel és vízhiánnyal. Egy súlyos homokvihar 2022 áprilisában egy ember halálát okozta, és több mint 5000 embernek volt szüksége légzőszervi betegségek kezelésére. Az iraki környezetvédelmi minisztérium előrejelzése szerint a jövőben egyre több „poros napra” lehet számítani az ország területén.

A helyzet azonban nemcsak Irakra korlátozódik. Kentucky és Missouri államokban szintén súlyos sérülésekről és halálesetekről számoltak be a pénteken és szombaton bekövetkezett viharok során. Az NI Water közben befejezte a 22 mérföld hosszú Mourne Wall felmérését, hogy értékelje a Storm Éowyn által okozott károkat. Ancash régióban, Peruban egy gleccserlagúna túlfolyása földcsuszamlást idézett elő, amely két ember halálát okozta. Törökország pedig katonai bázisokat épít az iraki területeken, ami aggodalmakat keltett a megszállás lehetősége miatt.

Ezek az események világosan rávilágítanak arra, hogy a klímaváltozás globális hatásaival szemben nemcsak Irak, hanem más országok is egyre inkább kiszolgáltatottá válnak. A szélsőséges időjárási jelenségek, mint a homokviharok és áradások, nem csupán természeti csapások, hanem az emberek mindennapi életére is kihatnak. A helyi és nemzetközi közösségeknek sürgősen intézkedéseket kell hozniuk, hogy kezeljék a klímaváltozás következményeit, és megvédjék a legsebezhetőbb közösségeket. Az együttműködés és a tudományos kutatás kulcsfontosságú lehet a jövőbeli válságok megelőzésében és a lakosság biztonságának biztosításában.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c0kxznxyx5do