
Indiai légicsapások – milyen válaszra számíthatunk Pakisztántól?
A legutóbbi események drámai fordulatot hoztak a Dél-Ázsiában kialakult feszültségekben, amikor India éjszakai műveletek során rakétákat és légicsapásokat indított kilenc helyszín ellen Pakisztánban és a Pakisztán által irányított Kasmírban. Az indiai kormány a támadásokat „hiteles hírszerzési információkra” alapozta, amelyek szerint militáns pozíciókat céloztak meg. A csapások mindössze 25 percig tartottak, és helyi idő szerint 01:05 és 01:30 között zajlottak, ami sokkolta a lakosságot, akik a mennydörgésszerű robbanásokra ébredtek fel. Pakisztán állítása szerint csak hat helyszín érintett, és azt is hozzátették, hogy öt indiai vadászgépet és egy drónt lelőttek, amit India nem erősített meg.
Az indiai légicsapások következtében Pakisztán kormányzati forrásai szerint 26 ember vesztette életét, és 46-an megsebesültek a Kasmír fölötti tűzharcok során. Ezzel párhuzamosan az indiai hadsereg arról számolt be, hogy 10 civil halt meg a pakisztáni tüzérség támadásai következtében az úgynevezett „vonalon” (Line of Control), amely a de facto határ India és Pakisztán között. Ez a feszültség drámai fokozódást mutatott, különösen a múlt hónapban történt, Pahalgamban végrehajtott halálos militáns támadás után, amely turistákat célozott meg.
India határozottan állítja, hogy egyértelmű bizonyítékokkal rendelkezik a Pakisztánban működő terroristák és külső szereplők összefonódásáról, amit Pakisztán határozottan visszautasít. Az iszlámádi kormány hangsúlyozta, hogy India nem nyújtott bizonyítékot állításainak alátámasztására. Az indiai kormány számára ez a támadás a 2016-os uri támadás és a 2019-es Pulwama merénylet után a legszélesebb körű visszavágásnak számít, célba véve három jelentős, Pakisztánban működő militáns csoport infrastruktúráját: a Lashkar-e-Taiba, a Jaish-e-Mohammed és a Hizbul Mujahideen táboraikat.
Az indiai források szerint a csapások célpontjai között szerepelt a Bahawalpurban található Jaish-e-Mohammed központ, amely 100 kilométerre fekszik Pakisztán belsejében, valamint Sialkotban található táborok, amelyek mindössze 6-18 kilométerre helyezkednek el a határtól. A pakisztáni fél szerint azonban nem voltak terrorista táborok az érintett helyszíneken, így a hatóságok elutasították a támadások célzottságának vádját.
A történészek és szakértők hangsúlyozták, hogy az indiai támadások kiterjedtebb célt szolgálnak, mint a korábbi hasonló akciók. Srinath Raghavan, delhi történész elmondta, hogy az indiai válaszlépések most már a Pakisztán belsejében található terroristák infrastruktúrájára is kiterjedtek, ami egy szélesebb földrajzi válaszlépést jelent. Az indiai kormány célja nyilvánvalóan a visszatartó erő megerősítése, amelyet a nemzetközi közösség figyelemmel kísér.
Az indiai kormányzati források szerint a csapások célja a visszatartó erő helyreállítása volt, ugyanakkor a diplomáciai csatornák használatára is szükség van a következő eszkalációs lépések kezelésére. Az indiai hadsereg és a pakisztáni hadsereg közötti konfliktusok kockázata, valamint a retorziós lépések elkerülése érdekében a diplomáciai kapcsolatok fenntartása kulcsfontosságú. A szakértők többsége egyetért azzal, hogy Pakisztán válasza elkerülhetetlen, és figyelni kell arra, hogy a következő lépéseket hogyan kezelik diplomáciai úton.
Az indiai és pakisztáni kormány közötti feszültségek újraéledése rávilágít arra, hogy a régióban mennyire törékeny a helyzet. Az indiai kormány gyors válaszlépései, mint például a határátkelők lezárása, a vízmegosztó megállapodás felfüggesztése és a diplomáciai kapcsolatok megszakítása, mind hozzájárultak a helyzet súlyosbodásához. Az indiai légierő korlátozása és a pakisztáni légtérbe való belépés megakadályozása szintén a feszültségek növekedéséhez vezetett.
Mindezek a fejlemények arra figyelmeztetnek, hogy a két nukleáris hatalom közötti konfliktusok mennyire könnyen eszkalálódhatnak, és a nemzetközi közösségnek figyelnie kell a helyzet alakulására. A szakértők abban reménykednek, hogy a diplomáciai tárgyalások segíthetnek a feszültségek csökkentésében, de a kockázatok továbbra is magasak. A következő hetekben valószínűleg meghatározó szerepe lesz a diplomáciának, hogy megakadályozza a további eszkalációt és a konfliktus elmélyülését.

