
Az Egyesült Királyság hajlandó fizetni az EU védelmi programjaiba való belépésért
A brit kormány hajlandó pénzügyi támogatást nyújtani a brit cégeknek, hogy hozzáférjenek az Európai Unió védelmi költségvetési programjaihoz, amelyek összértéke több száz milliárd font. John Healey védelmi miniszter a BBC-nek nyilatkozva elmondta, hogy a kormány kész megfizetni a tisztességes részesedését, de azt is szeretnék, ha beleszólásuk lenne a programokba, miközben megőrzik a brit szellemi tulajdont és az exportlehetőségeket. Healey emellett megígérte, hogy a Ukrajna támogatására fordított pénz háromnegyedét brit cégeknél fogják elkölteni. Az Európai Bizottság tisztviselői jelezték, hogy a brit cégek kiszorulhatnak a védelmi beszerzési programokból, hacsak nem „fizetnek a belépésért”.
Ahogy a második világháború végét jelző VE Nap 80. évfordulójának látványa és hangulata elhalványul, a világ figyelme a jövőbeli konfliktusok lehetőségére irányul. Orosz agresszió a keleti határok mentén, valamint az Egyesült Államok csökkent érdeklődése a Nyugat védelme iránt mind arra készteti a döntéshozókat, hogy komolyan átgondolják Európa katonai igényeit. Az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen márciusban bejelentette, hogy terveik szerint akár 800 milliárd euró (680 milliárd font) összegyűjtésére készülnek, hogy megerősítsék az európai védelmet és támogassák Ukrajnát. A brit cégek az élvonalban szeretnének lenni ebben a költésben, és a BAE Systems, a védelmi óriás, már létszámbővítéseket és átalakításokat hajtott végre a beszállítói láncában.
A BBC különleges betekintést nyert a BAE Systems tüzérségi gyárába Washingtonban, Tyne and Wearben, ahol több ezer 155 milliméteres lövedéket gyártanak, amelyek iránti kereslet rendkívül magas, viszont a kínálat szűkös Ukrajna Oroszország inváziójával szembeni ellenállásában. A gyár jelenleg napi 24 órában működik, és új beszállítói láncok révén, amelyek a robbanóanyagokat és hajtóanyagokat hazai forrásból szerzik be, a gyár, valamint testvérlétesítménye Dél-Walesben a következő öt évben 16-szoros termelésnövelést tervez. Steve Cardew, a BAE lőszergyártásért felelős vezetője szerint világosan látszik, hogy hosszú időre van szükség az utánpótlás és a készletezés helyreállításához. A BAE célja az lőszerek termelési kapacitásának növelése új gépek telepítésével Washingtonban és egy új töltőüzem létesítésével Dél-Walesben.
Az iparágban eltöltött évek során a BAE összesen 15 000 munkavállalót vett fel, és egy milliárd fontot fektettek be az Egyesült Királyságban. John Healey hangsúlyozta, hogy az Ukrajnában szerzett tapasztalatok a brit gazdaság javára válhatnak. „Reagálnunk kell egy bizonytalan világra, de így támogatni fogjuk a brit üzleti életet” – mondta. A védelmi ipar már 400 000 munkahelyet és 12 000 céget támogat az Egyesült Királyságban, és Healey szerint a védelmi kiadások növekedése a brit munkahelyek növekedésével jár. A kormány már bejelentette, hogy 2027-re a védelmi kiadásokat a GDP 2,3%-ról 2,5%-ra kívánja emelni, ami további 6 milliárd fontot jelent, amelyet a nemzetközi segélyezési költségvetésből fognak átcsoportosítani.
Azonban egyes védelmi szakértők figyelmeztetnek, hogy valószínű, hogy a pénz legnagyobb része alapinfrastruktúrákra fog fordítódni, nem új fegyverekre. „Az első kihívásuk, hogy több prioritás van, mint amennyi pénz ténylegesen rendelkezésre áll” – mondta Matthew Saville, a Royal United Service Institute katonai tudományok igazgatója. „Elsősorban a védelmi hiányosságok pótlásával és az alapok javításával fognak foglalkozni” – tette hozzá. Ez több kiadást jelent az oktatásra és a toborzásra, valamint a nagy infrastrukturális fejlesztésekre, mielőtt a harckocsik, repülőgépek és egyéb eszközök beszerzésére sor kerülne.
A háborúkból származó tanulságok közé tartozik a harctér megváltozó jellege is. A drónok hatékonysága jelentősen megnövekedett, és Ukrajna mára Európa legnagyobb dróngyártójává vált. A BAE vezetői azonban gyorsan hangsúlyozzák, hogy a cég sorozatos felvásárlásainak köszönhetően ők is a második helyezetté váltak. Mint Európa legnagyobb védelmi vállalata, a BAE jól helyezkedik el, hogy hasznot húzzon a kontinens újrafegyverkezéséből. A BAE részvényárfolyama a 2022-es orosz invázió óta megháromszorozódott. A háborúk költségesek – emberi és pénzügyi értelemben egyaránt. Az Egyesült Királyság államadóssága a második világháború végére a GDP 250%-ára nőtt. Azonban ha védelmi kiadásokra van szükség, a brit kormány úgy véli, hogy a részvétel előnyei megérik a ráfordítást.

