Antarktiszi tartózkodásunk során folytatjuk és kiegészítjük az 1998-ban lengyel támogatással megkezdett, majd 2003-ban önálló magyar expedícióként kiteljesedett alapkutatást, amelynek célja, hogy a kezdeti állapotfelmérés után hosszú távú monitoring vizsgálattal meghatározza, elemezze a jelenleg zajló felmelegedés antarktiszi környezetre gyakorolt hatásait.
-A rendkívül érzékeny antarktiszi partvidékén zajló gyors környezetváltozás sajátosságainak feltárása, a King George-sziget, mint mintaterület segítségével. A földrajzi elemek szerepe a dinamikusan változó parti ökoszisztéma jellegzetes folyamataiban.
-Az Antarktisz-peremi oázisok felszínfejlődésének elemzése geomorfológiai és talajtani-üledékföldtani kutatások segítségével. A mállás helyi sajátosságainak és következményeinek vizsgálata.
-A jégkörnyéki folyamatok aktivitás-változásának meghatározása a jelenleg tapasztalható felmelegedés során - hosszú periódusú terepi vizsgálatok alapján. Üledék-, kőzet- és talajvízminták gyűjtése az itthoni laboratóriumi analízis céljára.
-Az örökfagy jellegzetességeinek, degradációjának elemzése a köves tundrafelszíneken.
Kutatásainkat az antarktiszi élet fő színterét jelentő, már jégmentes felszínű partvidéki "oázisokban", a King George-szigetet borító gleccserek pereme mentén folytatjuk.
Fő kérdéseink:
-milyen gyorsan és milyen felszínformáló folyamatok révén növekednek az antarktiszi oázisok
-mik a legfontosabb felszínformáló folyamatok jelenleg a jégmentes területeken és hogyan változik ezek aktivitása
-mennyi jég van az oázisok üledékében, hogyan változik ennek mennyisége
-mennyire aktívak a jégkörnyéki folyamatok, főként a lejtős tömegmozgások
-milyen alaktani és mozgástulajdonságokkal jellemezhetők az oázisok legnagyobb periglaciális formái, a sziklagleccserek, mennyire jó indikátorai ezek a klímaváltozásoknak
-mi az eredete az oázisok vizének, mi várható a jövőben
-hogyan változnak a partvidéki életterek, melyek a változások fő geográfiai összetevői
|