Egészség,  Hírek

Hancock bírálja a „teljesen naiv” Covid-vizsgálatot

A korábbi egészségügyi miniszter, Matt Hancock, a Covid-19 világjárvány idején kötött orvosi eszközökkel kapcsolatos megállapodásokról tett tanúvallomást a legutóbbi parlamenti vizsgálaton. Az ülés célja, hogy feltárja, hogyan zajlottak a beszerzések és milyen körülmények között jöttek létre a különböző szerződések a vészhelyzet alatt. Hancock, aki 2018 és 2021 között töltötte be az egészségügyi miniszteri posztot, részletesen beszélt arról, hogy a kormány milyen lépéseket tett a hiányzó orvosi felszerelések beszerzésére, valamint arról, milyen kihívásokkal néztek szembe a járvány első hullámában.

A tanúvallomás során Hancock kiemelte, hogy a világjárvány kezdetén az Egyesült Királyság kormánya rendkívül sürgős helyzetben találta magát, mivel a kórházak és az egészségügyi dolgozók számára elengedhetetlen orvosi eszközök, például lélegeztetőgépek és védőfelszerelések hiányoztak. Elmondása szerint a kormány célja az volt, hogy gyorsan és hatékonyan reagáljon a helyzetre, ezért sok esetben a megszokott beszerzési eljárásokat megkerülték, hogy felgyorsítsák a folyamatot.

Hancock hangsúlyozta, hogy a kormány nemcsak hagyományos beszállítóktól, hanem új, eddig ismeretlen cégektől is vásárolt, akik azonnali megoldásokat tudtak kínálni. Azonban ez a megközelítés számos kritikát is kiváltott, mivel több esetben olyan vállalatok nyertek szerződéseket, amelyek nem rendelkeztek elegendő tapasztalattal az egészségügyi szektorban. A parlamenti bizottság tagjai arra keresték a választ, hogy a kormány hogyan tudta biztosítani a közpénzek átlátható és felelős felhasználását a vészhelyzet alatt.

A tanúvallomás során Hancock beszélt a beszerzések során felmerült problémákról is. Kiderült, hogy a kormányzat sok esetben nem tudta előre látni a keresletet, ami súlyos hiányokhoz vezetett a legkritikusabb időszakokban. Ezen kívül a miniszter elismerte, hogy a sürgető időkeretek miatt nem mindig volt lehetőség alapos háttérvizsgálatok elvégzésére a beszállítók kiválasztásakor. Ez a helyzet sok kérdést vetett fel a közbizalom szempontjából, hiszen a közvélemény joggal várta el, hogy a kormány a legjobb és legmegbízhatóbb szolgáltatókkal dolgozzon együtt.

A korábbi miniszter tanúvallomása arra is rávilágított, hogy a kormány igyekezett fenntartani a kommunikációt az egészségügyi szolgáltatókkal és a helyi hatóságokkal, hogy a lehető legjobban kezeljék a helyzetet. Hancock szerint a világjárvány alatt megtanulták, hogy milyen fontos a gyors információáramlás és az együttműködés a különböző szinteken, ami segíthet a jövőbeli válságok kezelésében is.

A bizottság ülésén elhangzottak alapján a kormányzatnak most már nemcsak a járványra adott válaszait kell értékelnie, hanem a jövőbeni beszerzési politikáját is újragondolnia szükséges. A parlamenti képviselők többször hangsúlyozták, hogy elengedhetetlen a transzparens és felelős közbeszerzési gyakorlatok kialakítása, hogy a jövőbeni válságok során elkerülhetők legyenek a hasonló problémák.

A tanúvallomás tehát nemcsak a múlt eseményeit világítja meg, hanem fontos tanulságokat is hordoz a jövőre nézve, annak érdekében, hogy a kormányzat jobban felkészülhessen a hasonló helyzetekre. A vizsgálat célja, hogy a jövőbeli egészségügyi vészhelyzetek során a közpénzek felhasználása átláthatóbb és hatékonyabb legyen, így biztosítva a közszolgáltatások zökkenőmentes működését.