
Trump és Ramaphosa összecsapása Dél-Afrikában
Donald Trump, az Egyesült Államok korábbi elnöke, újra a figyelem középpontjába került, ezúttal a dél-afrikai politikai diskurzusban betöltött szerepe miatt, amely a szélsőjobboldali afrikaner csoportok támogatását élvezi. A Trump-adminisztrációval való kapcsolatfelvételük eredményeként a Solidarity Movement, amely az Egyesült Államokban lobbizott, lelkesen üdvözölte, hogy Dél-Afrika „óriási problémái” nemzetközi szinten is napvilágot láttak. Ernst Roets, az afrikaner jobboldal prominens alakja, Trumpot történelmi tettének elismerésére méltatta, amikor a Fehér Ház Oval Office-jában Ramaphosa elnököt támadta. Roets köszönetet mondott Trumpnak, amiért bemutatta Julius Malema, a radikális ellenzéki politikus, „Lőjétek a boert, lőjétek a farmert” című dalának videóját, amelyet sokan rasszista kijelentésnek tartanak.
A Solidarity Movement másik vezetője, Jaco Kleynhans, a Trump-adminisztráció dicséretére ment tovább, kijelentve, hogy Trump Nobel-díjat érdemelne a „farmgyilkosság válságának” nemzetközi szintre emeléséért. Azonban Pieter du Toit, egy vezető politikai elemző, úgy vélte, hogy Trump fellépése azt mutatja, hogy a dél-afrikai aktivisták által az amerikai jobboldali közegbe juttatott túlzások és félretájékoztatások célt értek. Sok dél-afrikai számára Ramaphosa higgadt reakciója, amelyben mosolygott Trump feszültsége közepette, a felelősségteljes vezetés példája volt.
A dél-afrikai jobboldali csoportok tevékenységei iránti ellenszenv egyre nő, sokan úgy vélik, hogy ezek a csoportok nemzeti érdekeket sértenek azzal, hogy a Trump-kormánytól kérnek támogatást. Kritikusok hangsúlyozzák, hogy Dél-Afrika kormánya nemzetegyesítő jellegű, amely 10 pártból áll, és amelynek célja az ország sokrétű problémáinak kezelése, beleértve a magas bűnözési rátát, amely minden fajt és osztályt érint, valamint a 32%-os munkanélküliségi rátát, amely leginkább a fekete lakosságot sújtja.
A Fehér Házban tartott találkozón a dél-afrikai kormány delegációjában John Steenhuisen, a legmagasabb rangú fehér politikus is részt vett, aki a Demokratikus Szövetség (DA) mezőgazdasági minisztereként a második legnagyobb pártot vezeti az országban. Steenhuisen elismerte, hogy Dél-Afrikának „valódi biztonsági problémája” van, amelynek kezeléséhez több rendőrségi erőforrásra van szükség. Ugyanakkor határozottan elutasította azt a nézetet, hogy a fehér farmerek többsége elmenekülne: „A dél-afrikai kereskedelmi és kisgazdák többsége valóban szeretne Dél-Afrikában maradni és működőképessé tenni az országot.”
Trump videója nemcsak az EFF, azaz a Gazdasági Szabadságharcosok Pártja szerepét is hangsúlyozta a dél-afrikai politikában, hanem Malema dalának megjelenítése révén egyben sokkolta is a közvéleményt. A dal, amely egykor az apartheidellenes mozgalom himnusza volt, mostanra a radikális földnacionalizáció szimbólumává vált. A dél-afrikai Legfelsőbb Bíróság úgy határozott, hogy a politikai dalok szövegeit nem szabad szó szerint értelmezni, és hogy ezek inkább provokatív módon szolgálják a politikai agenda előmozdítását.
Ramaphosa Trumpnak emlékeztette arra, hogy Dél-Afrika demokrácia, és hogy bár a kormány teljes mértékben elutasítja Malema nézeteit, az EFF-nek jogában áll létezni a törvények keretein belül. A kormányfő hangsúlyozta a politikai egység fontosságát, Nelson Mandela nevét idézve, aki a faji megbékélés jelképévé vált az apartheid végével.
Bár sok afrikaner úgy érzi, hogy már nem tud Dél-Afrikában élni, Trump menedékjogot ajánlott számukra, és már közel 60-an áttelepültek az Egyesült Államokba. Az emberek, akik a dél-afrikai amerikai nagykövetség előtt demonstráltak, Trump „Tegyük Dél-Afrikát ismét naggyá!” szlogenjét használták, amely a Trump híres „Tegyük Amerikát ismét naggyá!” kampányának átirata volt.
A dél-afrikai Földreform-miniszter, Mzwanele Nyhontso elismerte, hogy a Fehér Házban zajló találkozó „kényelmetlen volt nézni”. Nyhontso hangsúlyozta, hogy Dél-Afrikában nem zajlik népirtás, hanem bűnözés, amely mindenki életét befolyásolja. Kiemelte Ramaphosa higgadt reakcióját, amely elkerülte a konfrontációt Trump nyílt támadásával szemben. A találkozón részt vevő híres afrikaner golfjátékosok, mint Ernie Els és Retief Goosen is beszélték, hogy a bűnözés és a farmereket fenyegető problémák ellenére is szeretnék, ha Dél-Afrika fejlődne.
A helyzetet tovább bonyolítja, hogy a bűnözés nem csupán faji kérdés, hanem egy általános társadalmi probléma, amelyet sürgősen kezelni kell. Az ország jövője szempontjából elengedhetetlen, hogy a politikai vezetők és a különböző csoportok közötti párbeszéd folytatódjon, és hogy közösen dolgozzanak a dél-afrikai társadalom valódi problémáinak megoldásán.

