Hírek,  Tech

Elton John a kormányt veszteseknek nevezi az AI szerzői jogi tervei miatt

Sir Elton John, a világhírű zenész, éles kritikát fogalmazott meg a brit kormány politikájával kapcsolatban, amely szerinte a technológiai cégeket felmenti a szerzői jogi törvények alól. A vasárnap sugárzott Laura Kuenssberg műsorban elmondta, hogy ha a kormány folytatja azokat a terveket, amelyek lehetővé teszik a mesterséges intelligencia (AI) cégek számára, hogy művészek tartalmát anélkül használják, hogy fizetnének érte, akkor „nagy mértékű lopást” követnek el. Sir Elton John kifejezte érzéseit, miszerint „hihetetlenül árulónak” érzi a kormány lépéseit, amelyek a fiatal művészek jövőjét és megélhetését fenyegetik.

A kormány a héten elutasította a Lordok Házának javaslatait, amelyek arra irányultak, hogy kötelezzék az AI cégeket arra, hogy nyilvánosságra hozzák, milyen anyagot használnak programjaik fejlesztése során. A kormány szóvivője hangsúlyozta, hogy „nincs szükség” változtatásokra a szerzői jogi törvényekben, amíg nem biztosak abban, hogy azok a kreatorok számára is működnek. A generatív AI programok hatalmas mennyiségű, online elérhető adatból, például szövegből, képekből vagy zenéből tanulnak, hogy új tartalmakat hozzanak létre, amelyek úgy tűnnek, mintha emberek készítették volna őket.

Sir Elton John figyelmeztetett, hogy a fiatal művészek számára a legnagyobb veszélyt az jelenti, hogy nincsenek meg az erőforrásaik ahhoz, hogy szembeszálljanak a nagy technológiai cégekkel. „Ez bűncselekmény, mivel hihetetlenül árulónak érzem magam” – mondta. A Lordok Házában egy szavazás során, amely során 147 szavazattal támogatták a Data (Use and Access) Bill módosítását, a cél az volt, hogy átláthatósági követelményeket vezessenek be, amelyek biztosítják, hogy a szerzői jogok tulajdonosainak engedélyt kell adniuk a munkájuk felhasználására. Azonban a Képviselőház szerdai szavazásán elutasították ezt a módosítást, ami azt jelenti, hogy a törvényjavaslat továbbra is ingadozni fog a két ház között, amíg meg nem születik a megállapodás.

A zenész arra figyelmeztetett, hogy a kormány „megfosztja a fiatalokat örökségüktől és jövedelmüktől”, és úgy véli, hogy a kormány „teljesen vesztes” a helyzetben, amiért nagyon dühös. Kiemelte, hogy a miniszterelnöknek, Sir Keir Starmernek „fel kellene ébrednie”, és Peter Kyle technológiai minisztert „egy kicsit moron”-nak nevezte. Sir Elton John hozzátette, ha a kormány nem változtat a tervein, hajlandó bíróság elé vinni az ügyet, mondván, hogy „harcolni fogunk minden lépésnél”.

James Graham, a neves drámaíró, aki Sir Elton John mellett nyilatkozott, elmondta, hogy a miniszterek „értik a kreativitás értékét”, de frusztráló, hogy vagy közömbösnek tűnnek, vagy hajlandóak engedni a Szilícium-völgyi technológiai cégeknek. Tom Kiehl, az Egyesült Királyság zenei szövetségének vezérigazgatója a BBC-nek nyilatkozva arra figyelmeztetett, hogy a kormány „a szakadék szélén áll”, hogy feláldozza az ország zenei iparát az amerikai technológiai óriások kedvéért.

A miniszterelnöknek nem szabadna „eladnia” a következő generáció énekeseit, dalszerzőit és zenészeit, engedve, hogy a lélek nélküli AI botok kifosszanák a munkájukat. A Lordok Házában tartott szavazás előtt Sir Elton John több mint 400 brit zenésszel, íróval és művésszel együtt aláírt egy levelet, amelyben arra kérik a miniszterelnököt, hogy frissítse a szerzői jogi törvényeket úgy, hogy azok védjék meg őket a mesterséges intelligenciától. Paul McCartney, a Beatles énekese, aki szintén aláírta a levelet, korábban arra figyelmeztetett, hogy a mesterséges intelligencia kockázatot jelent, mivel „vadnyugatot” teremthet, ahol a művészek szerzői jogait nem védik megfelelően.

A kormány szóvivője elmondta, hogy céljuk, hogy az Egyesült Királyság kreatív ipara és az AI cégek „virágozzanak”, ezért konzultálnak egy olyan intézkedéscsomagról, amely reményeik szerint mindkét szektornak hasznos lesz. Hangsúlyozta, hogy „lényeges”, hogy a kormány foglalkozzon a válaszokkal egy konzultációs folyamat során, amely javaslatokat tesz arra, hogy a fejlesztők felhasználhassák a kreatorok tartalmát, hacsak a jogtulajdonosok nem választják az „opt-out” lehetőséget. Az elkövetkező lépések megfontolásakor „egyaránt fontos”, hogy most megalapozzák a következő lépéseket.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c8jg0348yvxo