Gazdaság,  Hírek

Trump és Starmer megállapodást hirdetnek a vámok csökkentéséről

A Downing Street hivatalos bejelentése szerint Sir Keir Starmer, az Egyesült Királyság miniszterelnöke ma sajtótájékoztatót tart, amelyen egy új kereskedelmi megállapodás részleteit osztja meg az Egyesült Államokkal a vámokkal kapcsolatban. A miniszterelnök szóvivője hangsúlyozta, hogy Starmer mindig az Egyesült Királyság nemzeti érdekeit tartja szem előtt, legyen szó munkavállalókról, vállalkozásokról vagy családokról. Az Egyesült Királyság kormánya már régóta törekszik arra, hogy csökkentse a vámokat, különösen azt követően, hogy Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke áprilisban szigorú vámokat vezetett be szinte minden országra.

Trump a közösségi médiában utalt a megállapodásra, amikor bejelentette, hogy egy „jelentős kereskedelmi megállapodást” fog hirdetni egy „nagyrabecsült országgal”. Az Egyesült Államok április 2-án bejelentette, hogy több kereskedelmi partnerére is magas vámokat vetett ki, majd ezt követően 90 napos szünetet hirdetett a vámok érvényesítése alatt. Az országok világszerte sürgősen próbálnak megállapodásokat kötni Washingtonnal, mielőtt a határidő lejárna.

Jelenleg az Egyesült Államok 10%-os globális vámot tart fenn, amely az Egyesült Királyságot is érinti, bár a hagyományos szövetséges nem került súlyosabb, „viszonzó” vámok alá. Az Egyesült Királyság 25%-os importadót is fizet az amerikai acélra, alumíniumra és autókra. A hírek szerint Washington már közel áll ahhoz, hogy kereskedelmi megállapodásokat kössön Indiával és Izraellel, miközben folytatja a tárgyalásokat más országokkal is, például Japánnal, Dél-Koreával és Vietnámmal.

Trump célja, hogy a nemzetek új megállapodásokat kössenek az Egyesült Államokkal, mivel igyekszik radikálisan átalakítani a globális kereskedelmi rendszert. A héten az Egyesült Államok és Kína bejelentette, hogy a két ország legmagasabb rangú kereskedelmi tisztviselői megkezdik a tárgyalásokat, hogy csökkentsék a két legnagyobb gazdaság közötti feszültséget. A kínai miniszterelnökhelyettes, He Lifeng részt vesz a svájci tárgyalásokon május 9. és 12. között, ahogyan azt Kína külügyminisztériuma is megerősítette. Az Egyesült Államokat Scott Bessent pénzügyminiszter és Jamieson Greer kereskedelmi képviselő fogja képviselni a találkozón.

Trump hivatalba lépése óta újabb importadók bevezetésével sújtotta a kínai termékeket, amelyek akár 145%-osak is lehetnek. Peking viszont válaszul 125%-os vámokat vezetett be egyes amerikai termékekre. Ez lesz az első magas szintű találkozó a két ország között, mióta a kínai alelnök, Han Zheng részt vett Trump beiktatásán januárban. A globális kereskedelmi szakértők azonban a BBC-nek elmondták, hogy a tárgyalások hónapokig is eltarthatnak.

Egy különálló fejlemény, hogy az Egyesült Királyság és India a héten megállapodást kötött, amely megkönnyíti az angol cégek számára a whisky, autók és egyéb termékek Indiába történő exportját, miközben csökkentik az adókat az indiai ruházati és lábbeli exportjára. Ez a megállapodás a brit vállalatok számára kedvező lehetőségeket teremt, miközben India számára is előnyös, hiszen a külföldi termékek iránti kereslet növekedése hozzájárulhat a gazdasági fejlődéshez.

A nemzetközi kereskedelem folyamatosan változó tája miatt a következő hetek és hónapok kulcsfontosságúak lehetnek abban, hogy a világ vezető gazdaságai hogyan alakítják át kereskedelmi kapcsolataikat. Az Egyesült Királyság számára a mostani tárgyalások nemcsak a vámok csökkentéséről szólnak, hanem arról is, hogy megőrizzék a gazdasági növekedést és stabilitást a globális piacon.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c62j22jr7n8o