Hírek,  Mindennapok

Attenborough 99 évesen megosztja legfontosabb üzenetét

Sir David Attenborough, a világhírű brit természetfilmes, nem csupán a századik születésnapja előtt áll, hanem életének egyik legfontosabb filmjét is bemutatja, amely a tengerek védelméről szól. Új filmje, az Oceans, azt a célt szolgálja, hogy felhívja a figyelmet a biodiverzitás megőrzésére és arra, hogy miként védhetjük meg bolygónkat a klímaváltozással szemben. Sir David, aki csütörtökön 99 éves lesz, hangsúlyozza, hogy „szinte 100 évnyi tapasztalat után” már tudja, hogy a Föld legfontosabb helyszíne nem a szárazföldön, hanem a tengeren található.

A film bemutatja, hogy a világ óceánjai döntő keresztúton állnak. A premierre a londoni Royal Festival Hallban került sor, ahol a brit király is jelen volt, és megjegyezte, hogy „el sem hiszi”, hogy Sir David 99. születésnapja csütörtökön van. A rendezvényen számos híresség is részt vett, köztük Geri Halliwell-Horner énekesnő, Tim Peake űrhajós, James Blunt énekes és Cara Delevingne modell. Prince William is megjelent, méghozzá „magánemberként”, valamint több száz gyerek iskolai csoportokban az ország különböző pontjairól.

Toby Nowlan, az Oceans producerének szavai szerint ez az új produkció nem egy tipikus Attenborough-film. „Ez nem arról szól, hogy új természetvédelmi viselkedéseket lássunk. Ez a legfontosabb üzenet, amit valaha is megfogalmazott” – mondta. A film dokumentálja, hogy a világ óceánjainak állapota és az azok működéséről szerzett tudásunk hogyan változott meg Sir David életének során. Emlékszik első búvárkodására a Nagy Korallzátonyon 1957-ben, amikor annyira lenyűgözte a látvány, hogy egy pillanatra elfelejtett lélegezni. Azóta azonban a világ óceánjaiban drámai csökkenés következett be az élővilágban. „Majdnem kifutottunk az időből” – figyelmeztet.

Az Oceans film egyik legmegdöbbentőbb része a fenékhálós halászat káros hatásait bemutató képsorok. Sir David szerint ez a gyakori halászati módszer komoly károkat okoz a tengerfenéken. A filmben látható felvételek bemutatják, hogy a trawler-ek által húzott láncok hogyan pusztítják el az élővilágot, és kényszerítik a zavarba hozott élőlényeket a hálóba. Gyakran egyetlen halfajt keresnek, és a fogott halak több mint háromnegyedét eldobják. „Nehezen elképzelhető, hogy ennél pazarlóbb módon lehet halat fogni” – mondja Sir David. Ezen kívül a fenékhálós halászat hatalmas mennyiségű szén-dioxidot is kibocsát, ami hozzájárul a bolygó felmelegedéséhez, és sok kormány aktívan támogatja ezt a gyakorlatot.

Sir David állítása szerint az óceán állapota majdnem teljesen elvette a reményét a jövő életéről a bolygón. Azonban egy dolog, ami megakadályozta a kétségbeesést, az az „összes felfedezés legcsodálatosabbika” – az óceán képes „gyorsabban regenerálódni, mint valaha is képzeltük”. A bálnák története hatalmas optimizmust ad neki. A 20. században becslések szerint 2,9 millió bálnát öltek meg a bálnavadász iparban, ami a történelem legnagyobb állatirtásának számít, ha a biomájukat nézzük. Szinte minden bálnafajt a kihalás szélére sodort.

A filmet rendező Keith Scholey, aki 44 éve dolgozik Sir David-del, megjegyezte, hogy Attenborough rendkívül energikus, még a 99. születésnapja előtt is. „Minden alkalommal, amikor David-del dolgozol, új dolgokat tanulsz tőle” – mondta. Sir David üzenete az Oceans filmben az, hogy nincs minden veszve. Az országok megígérték, hogy védelmezni fogják a világ óceánjainak egyharmadát, és reméli, hogy az új filmje ösztönzi a vezetőket, hogy komolyan vegyék ezt az ígéretet a következő hónapban tartandó ENSZ-konferencián. „Az óceán képes visszanyerni az életet” – mondja. „Ha hagyjuk, nemcsak regenerálódhat, hanem olyan jólétet érhet el, amilyet még senki sem látott.” Az egészséges óceáni ökoszisztéma képes lenne több szén-dioxidot megkötni, segítve ezzel a világ megvédését a klímaváltozástól.

Ahogy Sir David a 99. születésnapját ünnepli, továbbra is harcol a természet védelméért, amelynek szépségét egész életében bemutatta. Az Oceans a mozikban debütál, és várhatóan mély hatást gyakorol a közönségre, miközben felhívja a figyelmet az óceánok védelmének sürgősségére és fontosságára.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cn0wjxg0ex1o